Directed by
Rusty Cundieff |
Writing Credits (WGA)
Rusty Cundieff | ... | (written by) & |
Darin Scott | ... | (written by) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
Elaine Dysinger | ... | line producer |
Spike Lee | ... | executive producer |
Darin Scott | ... | producer |
Music by
Christopher Young |
Cinematography by
Anthony B. Richmond |
Editing by
Charles Bornstein |
Casting By
Tony Lee |
Production Design by
Stuart Blatt |
Costume Design by
Tracey White |
Makeup Department
Joanetta Stowers | ... | key makeup artist |
Second Unit Director or Assistant Director
Douglas Aarniokoski | ... | first assistant director |
Dan Katzman | ... | first assistant director: additional photography |
Art Department
Chris Grantz | ... | lead man |
Inga Helgesson | ... | scenic artist |
Mark Schouten | ... | general forman |
Blanche Sindelar | ... | property master |
Sound Department
Gary Alexander | ... | supervising sound re-recording mixer |
Peter Bergren | ... | sound effects editor |
Stanley Carr | ... | boom operator |
Anthony Mazzei | ... | supervising sound editor |
Anthony M. McCovey | ... | boom operator |
Alyson Dee Moore | ... | foley artist |
Oliver L. Moss | ... | production sound mixer |
Brad Sherman | ... | re-recording mixer |
Andrew Somers | ... | dialogue editor |
Special Effects by
Evan Campbell | ... | sculptor |
Lou Carlucci | ... | special effects coordinator |
Michael Deak | ... | on-set effects supervisor |
Lance Gilmer | ... | special effects technician |
Steve Koch | ... | painter: Chiodo Brothers Productions |
Mark Villalobos | ... | puppet fabricator |
José Ignacio Álvarez | ... | special effects crew |
Visual Effects by
Colin Drobnis | ... | visual effects artist |
Chow Emrich | ... | 3D animator |
Brian Jennings | ... | visual effects supervisor |
Stunts
F. Pierre Gatling | ... | stunts |
Larry Holt | ... | stunts |
Monty L. Simons | ... | stunts |
Robair Sims | ... | stunt double / stunt performer |
Eddie L. Watkins | ... | stunts |
Camera and Electrical Department
Art Brown | ... | first assistant camera |
Anthony Doublin | ... | minature photographer |
Adam Goldfine | ... | gaffer: additional photography |
Rory Robert Knepp | ... | camera operator: "a" camera |
Ron Kunecke | ... | night light operator |
Jordan Levy | ... | assistant camera |
Chris Milani | ... | electrician |
Drex Reed | ... | effects gaffer |
Jonathan 'Chunky' Richmond | ... | second assistant camera |
Dan Rottman | ... | key grip |
Rick Tiedeman | ... | steadicam operator |
Don Tomich | ... | best boy electric |
James WilderHancock | ... | grip (as James Hancock) |
Vernon Wynne | ... | electrician |
Todd R. Beveridge | ... | additional second assistant camera (uncredited) |
Animation Department
Kent Burton | ... | animator |
Casting Department
Monica R. Cooper | ... | extras casting |
Editorial Department
David Orr | ... | color timer |
Barry S. Silver | ... | assistant editor |
Music Department
Pete Anthony | ... | orchestrator |
Sandy De Crescent | ... | orchestra contractor (as Sandy DeCrescent) |
Mark Kilian | ... | assistant to composer |
Larry Robinson | ... | music supervisor |
Christopher Young | ... | conductor / orchestrator |
Transportation Department
Michael Burnette | ... | transportation coordinator |
Additional Crew
Tony Barbagiovanni | ... | production assistant |
Michael Carter | ... | studio teacher |
Melanie 'Ahni' Harden | ... | Assistant Producer: Undertakes, Inc. |
Sheila McKinnon | ... | accountant assistant |
Tuck John Porter | ... | assistant illustrator |
Rodney Saulsberry | ... | adr/voice talent |
David Wadley | ... | production assistant |