Directed by
Gareth Lewis |
Writing Credits (in alphabetical order)
Gareth Lewis |
Cast (in credits order)
Damian Lewis | ... | Milo 'The Baker' Shakespeare | |
Kate Ashfield | ... | Rhiannon | |
Nikolaj Coster-Waldau | ... | Bjorn | |
Dyfan Dwyfor | ... | Eggs | |
Anthony O'Donnell | ... | Rhys Edwards | |
Steve Speirs | ... | Bryn Morgan | |
Brian Hibbard | ... | Bob | |
William Thomas | ... | Alun Thomas | |
Michael Gambon | ... | Leo | |
Nicholas Rowe | ... | Businessman | |
Simon Winkler | ... | Bodyguard | |
Robert Page | ... | Stan | |
Adrian Sturges | ... | Clerk | |
Annette Badland | ... | Martha Edwards | |
Philip Howe | ... | Gareth Llewellyn | |
Dyfed Thomas | ... | Huw Edwards | |
Dorien Thomas | ... | Old Williams | |
Michael Geary | ... | Dai | |
Rhodri Meilir | ... | Owain | |
Margaret John | ... | Anne Jones | |
David Garfield | ... | Griff | |
Aimee Cowen | ... | Checkout Girl | |
Gareth Wyn Griffiths | ... | Fish & Chip Man | |
Gwenno Dafydd | ... | Mrs. Edwards | |
Valerie Vaughan-Williams | ... | Mrs. Thomas | |
Martin Glyn Murray | ... | Hypnotist Voice (voice) | |
Gareth Lewis | ... | Nature Documentary Voice (voice) | |
Paul Courtenay Hyu | ... | Chinese Fish & Chip Man | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Laurence Richardson | ... | Businessman | |
Boris the Sheep | ... | Self |
Produced by
Ariadne Getty | ... | executive producer |
Damian Lewis | ... | producer |
Andrew Litvin | ... | line producer |
Daniel Shepherd | ... | producer |
Adrian Sturges | ... | producer |
Justin Williams | ... | producer |
Music by
Alex Wurman |
Cinematography by
Sean Bobbitt |
Editing by
Alan Strachan |
Casting By
Suzanne Smith |
Production Design by
Jennifer Kernke |
Art Direction by
Amelia Shankland |
Costume Design by
Pam Downe |
Makeup Department
Jess Buchanan | ... | makeup assistant |
Heather Manson | ... | makeup assistant |
Amy Moorcroft | ... | makeup designer |
Corinne Robinson | ... | makeup assistant |
Production Management
Nina Sagemoen | ... | production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Helen Allibone | ... | third assistant director |
Sarah Davies | ... | third assistant director |
Guy de Glanville | ... | first assistant director: second unit |
Nic Jeune | ... | first assistant director |
Claire Thompson | ... | second assistant director |
Art Department
Nicholas Ainsworth | ... | dressing props |
Matt Clarke | ... | graphic designer |
Sarah Finlay | ... | art department assistant |
Mark Furmiston | ... | dressing props |
James Husbands | ... | storyboard artist |
Emily Lutyens | ... | stand-by art director |
Scott MacIntyre | ... | special props (as Scott McIntyre) |
Kay McGlone | ... | production buyer |
Antony Parnell | ... | dressing props |
Steve Parnell | ... | property master |
Muirelle Wilson | ... | graphic designer |
Nigel Woodford | ... | stand-by props |
Sound Department
Dean Humphreys | ... | re-recording mixer / sound supervisor |
Craig Irving | ... | re-recording mixer |
Mark Lafbery | ... | adr recordist |
Clare Manning | ... | foley editor |
Grahame Peters | ... | dialogue editor |
Ian Richardson | ... | sound recordist |
Chris Sturmer | ... | consultant: Dolby film sound |
Andy Walker | ... | sound effects editor |
Special Effects by
Conor Coughlan | ... | special effects supervisor |
Mark Shelley | ... | armourer |
Alan Whibley | ... | special effects technician |
Visual Effects by
Michael Deming | ... | digital film bureau |
Timothy P. Jones | ... | visual effects |
Alex Llewellyn | ... | digital compositor |
John Palmer | ... | digital film bureau manager: Scanning and Laser record |
Rob Pizzey | ... | digital colourist |
Stunts
Kevin McCurdy | ... | fight director |
Camera and Electrical Department
Eva Arnold | ... | second assistant camera |
Brian Beaumont | ... | gaffer |
Ross Coughlan | ... | assistant camera |
Peter Davies | ... | best boy |
Sam Goldie | ... | first assistant camera: second unit |
Stephen Hoppy Hopkins | ... | additional electrician (as Steve Hopkins) |
Therese Hvattum | ... | clapper loader: second unit / second assistant camera: second unit |
Nic Lawson | ... | cinematographer: second unit |
Steve Pugh | ... | key grip |
Simon Ridge | ... | camera playback operator |
Suzanne Sanders | ... | electrician |
Gordon Segrove | ... | first assistant camera |
Simon Surtees | ... | first assistant camera: second unit |
Costume and Wardrobe Department
Rebecca Cunningham | ... | costume daily |
Corinna Everett-Lyons | ... | costume supervisor (as Corinna Everett) |
Kate Jeanne | ... | costume daily (as Kate Bohin) |
Editorial Department
Matt Adams | ... | digital intermediate producer |
Chris Andrews | ... | negative cutter |
Kerri Aungle | ... | negative cutter |
Iain Erskine | ... | additional editor |
Rob Gordon | ... | supervising digital film editor |
Emily Greenwood | ... | digital on-line editor |
Paul Jones | ... | digital intermediate manager |
Richard Smither | ... | first assistant editor |
Laurent Treherne | ... | digital intermediate technical director |
Music Department
Christopher Benstead | ... | music editor |
Ben Foster | ... | additional music arranger: song arrangements |
Teddy Kumpel | ... | guitar |
Renzo Mantovani | ... | bass / composer: additional music / guitar / programming |
Ian Neil | ... | music supervisor |
John Rodd | ... | music scoring mixer |
Script and Continuity Department
Laura Gwynne | ... | continuity: second unit |
Additional Crew
Phillip Dickson-Earle | ... | epk camera operator (as Phil Dickson-Earle) |
Illtud Llyr Dunsford | ... | liaison: film commission |
Scott MacIntyre | ... | supervising armorer (as Scott McIntyre) |
Jill McCullough | ... | dialect coach |
Martin Poultney | ... | representative: Ascent Media |
Tina Shadick | ... | production accountant |
Heddi-Joy Taylor | ... | floor runner |
Lisa Towey | ... | unit publicist |
Penny Skuse | ... | liaison: film commission (uncredited) |