The Transformers (TV Series)
The Rebirth: Part 3 (1987)
Full Cast & Crew
Directed by
Jaeho Hong |
Writing Credits (in alphabetical order)
Henry Orenstein | ... | (creator) |
David Wise | ... | (writer) |
Cast
Charlie Adler | ... | Triggerhappy (voice) | |
Jack Angel | ... | Ultra Magnus / Cyclonus / Arcana (voice) | |
Jered Barclay | ... | Cerebros (voice) (as Jared Barclay) | |
Michael Bell | ... | Brainstorm / Gort (voice) | |
Susan Blu | ... | Arcee (voice) (as Sue Blu) | |
Steve Bulen | ... | Onslaught / Sureshot (voice) | |
Corey Burton | ... | Spike Witwicky (voice) | |
Victor Caroli | ... | Narrator (voice) | |
Peter Cullen | ... | Optimus Prime (voice) | |
Dick Gautier | ... | Hot Rod (voice) | |
Johnny Haymer | ... | Swindle / Highbrow (voice) | |
Milton James | ... | Blast Off / Grax (voice) (as Milt Jamin) | |
Stan Jones | ... | Lord Zarak / Scourge (voice) | |
Stephen Keener | ... | Fortress Maximus / Scorponok / Hardhead (voice) | |
David Mendenhall | ... | Daniel Witwicky (voice) | |
Neil Ross | ... | Crosshairs / Monzo / Fracas (voice) | |
John Stephenson | ... | Kup / Alpha Trion (voice) | |
Frank Welker | ... | Galvatron / Chromedome / Pinpointer (voice) | |
Connor Quinn | ... | Misc (uncredited) |
Produced by
Jules Bacal | ... | executive producer (as Joe Bacal) |
Tom Griffin | ... | executive producer |
Michael Charles Hill | ... | associate producer |
Margaret Loesch | ... | executive producer |
Nelson Shin | ... | producer |
Music by
Johnny Douglas | ||
Robert J. Walsh |
Editing by
Al Breitenbach |
Production Management
Eric Early | ... | post-production supervisor |
Elise Goyette | ... | production manager |
Jim Graziano | ... | director of production |
Lee Gunther | ... | executive in charge of production |
Gerald Moeller | ... | production manager |
Carole Weitzman | ... | senior production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Kyungmi Kim | ... | assistant director (as Kyungme Kim) |
Mooyoung Song | ... | assistant director |
Sound Department
Scott Brownlee | ... | voice recording engineer |
Ellen Burr | ... | recording coordinator |
Joel Iwataki | ... | voice recording engineer |
Sylvester Rivers | ... | voice recording engineer |
Animation Department
Nam-yeol Baek | ... | animator (as Namyul Baik) |
Sungok Cho | ... | animator |
Byoung Nam Choi | ... | animator (as Byungnam Choi) |
Han-young Jung | ... | animator (as Hanyong Chung) |
Chigeun Kang | ... | animator |
Kyoungkwan Kim | ... | animator (as Kyungkwan Kim) |
Youngduk Kim | ... | animator |
Nosoo Kwak | ... | animator |
Byungchong Oh | ... | animator |
Chiman Park | ... | animator |
Eynam Park | ... | animator |
Myunghi Park | ... | animator |
Youngchan Shin | ... | animator |
Sang Il Sim | ... | animator (as Sangil Shim) |
Baekyup Sung | ... | animator |
Virginia Creamer | ... | xeroxgrapher (uncredited) |
Myrna Gibbs | ... | ink & paint (uncredited) |
Bill Hudson | ... | xeroxgrapher (uncredited) |
Debra Jorgensborg | ... | ink & paint (uncredited) |
Sandy Kennedy | ... | xeroxgrapher (uncredited) |
Hannah Powell | ... | ink & paint (uncredited) |
Mary Ann Steward | ... | ink & paint supervisor (uncredited) |
Britt Teegarden | ... | ink & paint (uncredited) |
Britt Van der Nagel | ... | ink & paint (uncredited) |
Editorial Department
Sarah Swiskow | ... | telecine supervisor |
Dave Weathers | ... | assistant editor (as David Weathers) |
Trent Johnson | ... | telecine colorist (uncredited) |
Music Department
Anne Bryant | ... | composer: main theme (as Bryant) |
Johnny Douglas | ... | conductor |
Ford Kinder | ... | composer: main theme (as Kinder) |
Robert J. Walsh | ... | conductor |
Additional Crew
Jay Bacal | ... | creative director |
Wally Burr | ... | voice director |
Laurie Pessell | ... | production assistant |