H2O: Just Add Water (TV Series)
Dangerous Waters (2006)
Full Cast & Crew
Directed by
Colin Budds |
Writing Credits (in alphabetical order)
Anthony Morris | ... | (written by) |
Jonathan M. Shiff | ... | (creator) |
Jo Watson | ... | (story consultant) (as Joanne Watson) |
Nova Weetman | ... | (storyliner) |
Cast (in credits order)
Cariba Heine | ... | Rikki Chadwick | |
Claire Holt | ... | Emma Gilbert | |
Phoebe Tonkin | ... | Cleo Sertori | |
Angus McLaren | ... | Lewis McCartney | |
Cleo Massey | ... | Kim Sertori | |
Deborah Coulls | ... | Bev (credit only) | |
Ariu Lang Sio | ... | Wilfred | |
Cory Robinson | ... | Barry | |
Gavin Coleman | ... | Hosing Man | |
Brad Buckley | ... | Warehouse Heavy #1 | |
Scott McLean | ... | Warehouse Heavy #2 | |
Renee Bowen | ... | Barry's Girl |
Produced by
Julia Adams | ... | executive producer |
Cherrie Bottger | ... | executive producer: Network Ten Australia |
Nicole Keeb | ... | executive producer: ZDF |
Kay Lawrence | ... | executive producer (as Kay Ben-M'rad) |
Arne Lohmann | ... | executive producer: ZDFE |
Chris Page | ... | line producer |
Jonathan M. Shiff | ... | executive producer / producer |
Joanna Werner | ... | associate producer |
Music by
Ricky Edwards | ||
Ric Formosa |
Cinematography by
Bruce Phillips | ... | director of photography |
Editing by
Geoff Lamb |
Casting By
Tom McSweeney | ||
Samantha Strauss |
Production Design by
Michael Rumpf |
Costume Design by
Jean Turnbull |
Makeup Department
Jac Charlton | ... | prosthetic technician |
Natalie Dowell | ... | makeup artist |
Simon Joseph | ... | hairdresser / makeup artist |
Gail Kane | ... | additional hairdresser / additional makeup |
Karen Kelly | ... | make-up and hair (as Karen Adcock) |
Sharon Robbins | ... | additional hairdresser / additional makeup |
Kym Sainsbury | ... | key hair designer / key hair stylist |
Vicki Sands | ... | additional makeup artist (uncredited) |
Production Management
Damian Eggins | ... | unit manager |
Riki Horomona | ... | assistant unit manager |
Barry Lanfranchi | ... | post-production supervisor |
Basia Plachecki | ... | production manager |
Lehi Tahau | ... | assistant unit manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Chris Anderson | ... | second unit director |
Tony Edwards | ... | second assistant director |
Cindy Gollagher | ... | third assistant director |
Peter McLennan | ... | assistant director: second unit |
Stuart Wood | ... | first assistant director |
Art Department
Derek Burgess | ... | set carpenter |
Graeme Callander | ... | illustrator / storyboard artist |
Bernie Childs | ... | construction coordinator |
Wayne Diskin | ... | assistant stand-by props / standby carpenter |
Ashley Alan Geary | ... | art department runner (as Ash Geary) |
Brad Howard | ... | construction manager |
Dan Howard | ... | brush hand |
Fred Hughes | ... | set carpenter |
Luke Hughes | ... | trade assistant |
Kristian Kielland | ... | set carpenter |
Michael Kissane | ... | stand-by props |
Grant Lehmann | ... | key artist |
Noel McCartney | ... | set carpenter |
Craig McMahon | ... | art department coordinator |
Jeremy 'JJ' Piggott | ... | art department runner |
Matthew Putland | ... | buyer / dresser |
Emma Rudkin | ... | buyer / dresser |
Chris Williams | ... | scenic artist |
Sound Department
Thor Andersen | ... | additional boom |
Christopher Fanner | ... | sound assistant |
Ron Feruglio | ... | sound designer / sound effects editor |
Leon Horrocks | ... | foley artist |
Ralph Ortner | ... | dialogue editor / sound mixer |
Blair Slater | ... | foley recordist |
Mario Vaccaro | ... | foley artist |
Craig Walmsley | ... | sound recordist |
Ben Wyatt | ... | boom operator |
Special Effects by
Jason Baird | ... | special makeup effects designer |
Brett Beacham | ... | mold maker |
Robert Charlton | ... | technician |
Mark Cleary | ... | prosthetics technician |
Liam Hardy | ... | sculptor |
Josh Head | ... | special effects technician |
Clint Ingram | ... | special effects |
Grant Lehman | ... | key artist |
Visual Effects by
Josh Ali | ... | designer / matte painter |
Steve Cooper | ... | digital effects executive producer |
Matt Dye | ... | 3d animator |
Celeste Fairlie | ... | visual effects producer |
Phil Jackson | ... | 3d artist |
Zenon Kohler | ... | head of digital effects |
Barry Lanfranchi | ... | visual effects supervisor |
Steve Tedman | ... | digital effects supervisor / lead compositor |
Stunts
Haydn Dalton | ... | stunt assistant |
Mitch Deans | ... | stunt coordinator |
Nicole Downs | ... | stunt double |
Scott McLean | ... | assistant stunt coordinator |
Andy Owen | ... | dive supervisor |
Camera and Electrical Department
Jasin Boland | ... | still photographer |
Luis Bran | ... | underwater camera assistant (as Luis Antonio Bran) |
Simon Christidis | ... | underwater director of photography |
Daniel Clark | ... | first assistant camera |
Ben Gaydon | ... | underwater camera assistant |
Benn Hyde | ... | key grip |
Niklas Larsson | ... | camera attachment |
Steven Magrath | ... | second assistant camera |
Phil Mulligan | ... | additional electrician |
Paul Murphy | ... | grip |
Jim Neale | ... | grip assistant |
Troy Reichman | ... | focus puller: "b" camera |
Zenon Sawko | ... | camera operator: "b" camera (as Butch Sawko) |
Bernard 'Boo' Slattery | ... | generator operator / third electrician |
Matt Slattery | ... | gaffer |
Leigh Tait | ... | grip assistant: underwater (as Leigh Tate) |
Alan Willis | ... | best boy |
Costume and Wardrobe Department
Penny Kelly | ... | costume supervisor (as Penny Neilson) / wardrobe supervisor |
Amy Mitchell | ... | second stand-by costume |
Melissa Montague | ... | costume supervisor |
Christine Neate | ... | wardrobe attachment |
Roberta Shaw | ... | stand-by costumer |
Editorial Department
Courtney O'Brien Brown | ... | editing assistant |
Simon Clark | ... | colorist / on-line editor |
Rohan Cooper | ... | on-line editor |
Charlie Ellis | ... | colorist |
Larry Engelmann | ... | final colorist |
Justin McDonald | ... | telecine assistant |
Paul Kudell | ... | master editor (uncredited) |
Location Management
Vera Biffone | ... | location scout |
Tony Brown | ... | location manager |
Heidi Tuchscherer | ... | location assistant |
Script and Continuity Department
Simon Butters | ... | script editor |
Jennifer L'Huillier | ... | continuity |
Penelope Laurence | ... | script coordinator (as Penny Laurence) |
Transportation Department
Mark 'Lurch' Houstein | ... | swing driver |
Additional Crew
Julia Adams | ... | legal advisor |
Rob Bailey | ... | tutor |
Angela Barac | ... | assistant production coordinator |
Alicia Bell | ... | facilities coordinator |
Doug 'Brownie' Brown | ... | marine coordinator |
Chloe Cooper | ... | facilities coordinator |
Philip Dalkin | ... | story editor |
Deidre Eagles | ... | nurse: second unit |
Rob Fisher | ... | completion guarantor: First Australian Completion Bond |
Myvanwy George | ... | production secretary |
Tony Gibbs | ... | insurance: HW Wood Australia |
Lesley Glover | ... | production accountant |
Karen Grose | ... | project coordinator |
Sarah Henderson | ... | business manager: programming |
Ilaria Latini | ... | italian voice dubbing: Emma Gilbert |
Andrea Moor | ... | acting coach |
Hamish Raven | ... | production runner |
Sean Rigby | ... | safety officer |
Julie Stewart | ... | production accountant |
Louise Sutton | ... | assistant to executive producer |
Danielle Timothy | ... | nurse |
Judith Walker | ... | legal counsel: Network Ten |
Nicola Warman-Flood | ... | unit publicist |
Anthony Wheatley | ... | tank maintenance |