H2O: Just Add Water (TV Series)
Bad Moon Rising (2006)
Full Cast & Crew
Directed by
Jeffrey Walker |
Writing Credits (in alphabetical order)
Sam Carroll | ... | (written by) |
Philip Dalkin | ... | (story editor) |
Jonathan M. Shiff | ... | (creator) |
Jo Watson | ... | (story consultant) (as Joanne Watson) |
Nova Weetman | ... | (storyliner) |
Cast (in credits order)
Cariba Heine | ... | Rikki Chadwick | |
Claire Holt | ... | Emma Gilbert | |
Phoebe Tonkin | ... | Cleo Sertori | |
Angus McLaren | ... | Lewis McCartney | |
Burgess Abernethy | ... | Zane | |
Annabelle Stephenson | ... | Miriam | |
Jamie Timony | ... | Nate | |
Alan David Lee | ... | Don | |
Jared Robinsen | ... | Neil | |
Caroline Marie Kenison | ... | Lisa | |
Ariu Lang Sio | ... | Wilfred | |
Christine Amor | ... | Miss Chatham |
Produced by
Julia Adams | ... | executive producer |
Cherrie Bottger | ... | executive producer: Network Ten Australia |
Nicole Keeb | ... | executive producer: ZDF |
Kay Lawrence | ... | executive producer (as Kay Ben M'rad) |
Arne Lohmann | ... | executive producer: ZDF Enterprises |
Jonathan M. Shiff | ... | executive producer / producer |
Joanna Werner | ... | associate producer |
Stuart Wood | ... | line producer |
Music by
Ricky Edwards | ||
Ric Formosa |
Cinematography by
Bruce Phillips | ... | director of photography |
Editing by
Strutts Psyridis |
Casting By
Tom McSweeney | ||
Samantha Strauss |
Production Design by
Michael Rumpf |
Art Direction by
Gillian Butler | ||
Matthew Putland |
Costume Design by
Jean Turnbull |
Makeup Department
Jac Charlton | ... | prosthetic technician |
Natalie Dowell | ... | makeup artist |
Simon Joseph | ... | hairdresser / makeup artist |
Karen Kelly | ... | make-up and hair (as Karen Adcock) |
Anita Lowe | ... | additional hairdresser / additional makeup artist |
Sharon Robbins | ... | additional hairdresser / additional makeup artist |
Kym Sainsbury | ... | key hair stylist / key makeup artist |
Production Management
Damian Eggins | ... | unit manager |
Darren Frank | ... | unit assistant |
Riki Horomona | ... | unit assistant |
Barry Lanfranchi | ... | post-production supervisor |
Basia Plachecki | ... | production manager |
Lehi Tahau | ... | unit assistant |
Second Unit Director or Assistant Director
Chris Anderson | ... | second unit director |
Tony Edwards | ... | second assistant director |
Ian Kenny | ... | first assistant director |
Peter McLennan | ... | assistant director: second unit (as Pete McLennan) |
Sarah-Jane Walsh | ... | assistant director: second unit |
Art Department
Derek Burgess | ... | set carpenter |
Graeme Callander | ... | illustrator / storyboard artist |
Bernie Childs | ... | construction coordinator |
Jennifer Des Champs | ... | art department coordinator |
Wayne Diskin | ... | assistant stand-by props / standby carpenter |
Andrew Duncan | ... | set carpenter |
Dane Eade | ... | carpenter/swing |
Chris Harris | ... | art department runner |
Shane Heldon | ... | set dresser |
Brad Howard | ... | construction manager |
Dan Howard | ... | brush hand |
Fred Hughes | ... | set carpenter |
Luke Hughes | ... | trade assistant |
Kristian Kielland | ... | set carpenter |
Michael Kissane | ... | stand-by props |
Grant Lehmann | ... | key artist |
Noel McCartney | ... | set carpenter |
Matthew Putland | ... | buyer / dresser |
Emma Rudkin | ... | buyer / dresser |
Jodie Whetter | ... | buyer |
Sound Department
Thor Andersen | ... | additional boom swinger |
Ron Feruglio | ... | fx editor / sound designer |
Helen Field | ... | sound liaison: Soundfirm |
Leon Horrocks | ... | foley (as Leon Horricks) |
Phil Jeffers | ... | foley recordist |
Ralph Ortner | ... | dialogue editor / sound mixer |
Blair Slater | ... | foley |
Mario Vaccaro | ... | foley |
Craig Walmsley | ... | sound recordist |
Ben Wyatt | ... | boom operator |
Special Effects by
Brett Beacham | ... | mold maker |
Robert Charlton | ... | technician (as Rob Charlton) |
Mark Cleary | ... | prosthetics technician |
Liam Hardy | ... | sculptor |
Josh Head | ... | special effects technician |
Clint Ingram | ... | special effects |
John Lambert | ... | wrangler: mermaid tail |
Grant Lehman | ... | key artist |
Steven Parker | ... | key artist (as Steve Parker) |
Visual Effects by
Josh Ali | ... | designer / matte painter |
Steve Cooper | ... | digital effects executive producer |
Matt Dye | ... | 3d animator |
Celeste Fairlie | ... | visual effects producer |
Phil Jackson | ... | 3d artist |
Zenon Kohler | ... | head of digital effects |
Barry Lanfranchi | ... | visual effects supervisor |
Steve Tedman | ... | digital effects supervisor / lead compositor |
Stunts
Mitch Deans | ... | stunt coordinator |
Arthur Hoadley | ... | safety report |
Scott McLean | ... | assistant stunt coordinator |
Andy Owen | ... | dive supervisor |
Sean Rigby | ... | safety officer |
Camera and Electrical Department
Jasin Boland | ... | still photographer |
Daniel Clark | ... | first assistant camera |
Tristan Davies | ... | second assistant camera |
Ben Gaydon | ... | underwater camera assistant |
Benn Hyde | ... | key grip |
Steven Magrath | ... | second assistant camera |
Phil Mulligan | ... | additional electrics |
Paul Murphy | ... | grip |
Jim Neale | ... | grip assistant |
Troy Reichman | ... | focus puller: "b" camera |
Zenon Sawko | ... | camera operator: "b" camera (as Butch Sawko) |
Bernard 'Boo' Slattery | ... | generator operator / third electric |
Matt Slattery | ... | gaffer (as Matthew Slattery) |
Leigh Tait | ... | grip assistant: underwater (as Leigh Tate) |
Alan Willis | ... | best boy |
Costume and Wardrobe Department
Penny Kelly | ... | costume supervisor (as Penny Neilson) / wardrobe supervisor |
Amy Mitchell | ... | additional stand-by costumer |
Roberta Shaw | ... | stand-by costumer |
Editorial Department
Courtney O'Brien Brown | ... | editing assistant (as Courtney O'Brien-Brown) |
Simon Clark | ... | colourist |
Rohan Cooper | ... | on-line editor |
Charlie Ellis | ... | colourist |
Justin McDonald | ... | telecine assistant |
Peter Simpson | ... | senior colourist |
Gary Wilson | ... | telecine assistant |
Paul Kudell | ... | master editor (uncredited) |
Location Management
Tony Brown | ... | location manager |
Music Department
Ellie Henderson | ... | performer: "No Ordinary Girl" |
Shelley Rosenberg | ... | composer: "No Ordinary Girl" |
Script and Continuity Department
Kirsty Fisher | ... | script editor |
Sue Kenchington | ... | continuity |
Penelope Laurence | ... | script coordinator (as Penny Laurence) |
Transportation Department
Mark 'Lurch' Houstein | ... | swing driver |
Additional Crew
Julia Adams | ... | legal advisor |
Rob Bailey | ... | tutor (as Robert Bailey) |
Angela Barac | ... | assistant production coordinator |
Alicia Bell | ... | facilities coordinator |
Doug 'Brownie' Brown | ... | marine (as Doug Brown) |
Chloe Cooper | ... | facilities coordinator |
Deidre Eagles | ... | nurse: second unit |
Alex Fewster | ... | producer attachment |
Rob Fisher | ... | completion guarantor: First Australian Completion Bond Company |
Myvanwy George | ... | production secretary |
Tony Gibbs | ... | insurance: HW Wood Australia |
Karen Grose | ... | project coordinator |
Sarah Henderson | ... | business manager: programming: Network Ten |
Ilaria Latini | ... | italian voice dubbing: Emma Gilbert |
Hamish Raven | ... | production runner |
Julie Stewart | ... | production accountant |
Louise Sutton | ... | assistant to executive producer |
Danielle Timothy | ... | nurse |
Judith Walker | ... | legal counsel: Network Ten |
Nicola Warman-Flood | ... | unit publicist |
Anthony Wheatley | ... | tank maintenance: studio |