Directed by
Pierre Filmon |
Writing Credits (in alphabetical order)
Pierre Filmon |
Cast
Nancy Allen | ... | Self | |
John Boorman | ... | Self | |
James Chressanthis | ... | Self | |
Bruno Delbonnel | ... | Self | |
Caleb Deschanel | ... | Self | |
Richard Donner | ... | Self | |
Peter Fonda | ... | Self | |
Pierre-William Glenn | ... | Self | |
Stephen Goldblatt | ... | Self | |
Fred Goodich | ... | Self | |
Isabelle Huppert | ... | Self | |
Darius Khondji | ... | Self | |
Michael Murphy | ... | Self | |
Yuri Neyman | ... | Self | |
Ivan Passer | ... | Self | |
Mark Rydell | ... | Self | |
Jerry Schatzberg | ... | Self | |
Kartik Singh | ... | Self | |
Dante Spinotti | ... | Self | |
Vittorio Storaro | ... | Self | |
John Travolta | ... | Self | |
Haskell Wexler | ... | Self | |
Susan Roether Zsigmond | ... | Self | |
Vilmos Zsigmond | ... | Self |
Produced by
Pierre Filmon | ... | producer |
Marc Haaz | ... | distributor |
Falko Jahn | ... | associate producer |
Michael Mansouri | ... | co-producer |
Jean-François Moussie | ... | producer |
Marc Olry | ... | co-producer |
Philippe Touzery | ... | associate producer |
Music by
Samy Osta |
Cinematography by
Payam Azadi | ||
Olivier Chambon | ||
James Chressanthis | ||
Luca Coassin | ||
Giulio De Vita | ||
Marie Spencer |
Editing by
Charlotte Renaut |
Sound Department
Giovanni Carbonara | ... | sound |
A. Tad Chamberlain | ... | sound |
Thibaut Macquart | ... | sound mixer |
Baptiste Maffrand | ... | boom operator |
Jonas Orantin | ... | boom operator |
Pascal Ribier | ... | sound |
Robin Rieuvernet | ... | boom operator |
Julien Sena | ... | production sound mixer |
Special Effects by
Bertrand Bougeard | ... | special effects |
Visual Effects by
Jean-Francois Theault | ... | visual effects |
Camera and Electrical Department
Sepehr Azadi | ... | camera operator |
Athalia Cailloux | ... | assistant camera |
Cloé Chope | ... | camera operator |
Nicolò Mazza de Piccioli | ... | camera operator |
Zach Demas | ... | assistant camera |
Stéphane Els | ... | assistant camera |
Mathieu Gaudet | ... | camera operator |
Diego Gilly | ... | camera operator |
Zoltan Honti | ... | camera operator |
Clément Hurault | ... | camera operator |
Charles Lesur | ... | assistant camera |
Leonardo Menini | ... | assistant camera |
Piermarco Menini | ... | camera operator |
Juien Paumelle | ... | camera operator |
Moosa Saleem | ... | camera operator |
Pasqualino Suppa | ... | camera operator |
Nathan Taieb | ... | lighting technician |
Maëva Vo Dinh | ... | assistant camera |
Greg Williams | ... | camera operator |
Editorial Department
Sergio Cremasco | ... | colorist |
Mathilde Delacroix | ... | color timer |
Music Department
Anna Le Clézio | ... | song writer: end credit song |
Additional Crew
Lisa Callif | ... | attorney |
Jeanne Lespinasse | ... | conformation |
Stéphane Ribola | ... | press agent |
Thanks
Kathryn Altman | ... | grateful thanks |
Pierre Andurand | ... | thanks |
Bernard Blancan | ... | additional thanks |
Lisa Callif | ... | special thanks |
Philippe Carcassonne | ... | special thanks |
Marta Cavicchioni | ... | thanks |
Ronald Chammah | ... | thanks |
James Chressanthis | ... | thanks |
Eric Chérioux | ... | additional thanks |
Stéphane Colombet | ... | thanks |
Cindy Cowan | ... | grateful thanks |
Andrea Crozzoli | ... | thanks |
Richard Crudo | ... | thanks |
Alexandre Curnier | ... | thanks |
Giulio De Vita | ... | thanks |
Yann Dedet | ... | thanks |
Gerald Duchaussoy | ... | thanks |
Mark Edwards | ... | thanks |
Parky Fonda | ... | thanks |
Simone Forti | ... | thanks |
Thierry Frémaux | ... | thanks |
Lizi Gelber | ... | special thanks |
Toth Geza | ... | thanks |
Isabelle Gibbal-Hardy | ... | special thanks |
Philip Hallman | ... | thanks |
Bethany Haynes | ... | special thanks |
Paul Hirsch | ... | special thanks |
Pierre Hodgson | ... | thanks |
Bank Jozsef | ... | thanks |
Darius Khondji | ... | very special thanks |
Cece Neberk Labao | ... | thanks (as Cece Neber) |
Angie Losito | ... | thanks |
Emile Louis | ... | additional thanks |
Thomas Malsoute | ... | additional thanks |
Ron Mann | ... | thanks |
Andrea Morandi | ... | special thanks |
Grégoire Ozan | ... | thanks |
Anna Passer | ... | thanks |
Vincent Paul-Boncour | ... | thanks |
Bernard Payen | ... | thanks |
Jean-Nicolas Risler | ... | thanks |
Pierre Rissient | ... | very special thanks |
Béla Romwalter | ... | thanks |
Jean Rousselot | ... | thanks |
Budd Schulberg | ... | very special thanks |
K.C. Schulberg | ... | thanks |
Kartik Singh | ... | thanks |
Vittorio Storaro | ... | special thanks |
Jacky Terrasson | ... | special thanks |
Faye Thompson | ... | special thanks |
Marc Urtado | ... | additional thanks |
Yaël Vidan | ... | thanks |
Anouk Zivi | ... | thanks |
Susan Roether Zsigmond | ... | grateful thanks |