Doctor Who (TV Series)
Ascension of the Cybermen (2020)
Full Cast & Crew
Directed by
Jamie Magnus Stone |
Writing Credits
Chris Chibnall | ... | (written by) |
Kit Pedler | ... | (Cybermen created by) and |
Gerry Davis | ... | (Cybermen created by) |
Chris Chibnall | ... | (showrunner) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Jodie Whittaker | ... | The Doctor | |
Bradley Walsh | ... | Graham O'Brien | |
Mandip Gill | ... | Yasmin Khan | |
Tosin Cole | ... | Ryan Sinclair | |
Sacha Dhawan | ... | The Master | |
Patrick O'Kane | ... | Ashad | |
Julie Graham | ... | Ravio | |
Ian McElhinney | ... | Ko Sharmus | |
Alex Austin | ... | Yedlarmi | |
Steve Toussaint | ... | Feekat | |
Rhiannon Clements | ... | Bescot | |
Matt Carver | ... | Ethan | |
Jack Osborn | ... | Fuskle | |
Evan McCabe | ... | Brendan | |
Branwell Donaghey | ... | Patrick | |
Orla O'Rourke | ... | Meg | |
Andrew Macklin | ... | Michael | |
Caolan Byrne | ... | Sergeant | |
Nicholas Briggs | ... | Voice of Cybermen (voice) | |
Matthew Rohman | ... | Cyberman | |
Simon Carew | ... | Cyberman | |
Jen Davey | ... | Cyberman | |
Richard Highgate | ... | Cyberman | |
Richard Price | ... | Cyberman | |
Mickey Lewis | ... | Cyberman | |
Matthew Doman | ... | Cyberman | |
Paul Bailey | ... | Cyberman | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Kevin Hudson | ... | Cyber Warrior (uncredited) |
Produced by
Chris Chibnall | ... | executive producer |
Ceres Doyle | ... | post production producer |
Ben Irving | ... | executive producer: BBC |
Alex Mercer | ... | producer |
Steffan Morris | ... | line producer |
Tracie Simpson | ... | production executive |
Matt Strevens | ... | executive producer |
Nikki Wilson | ... | series producer |
Music by
Segun Akinola |
Cinematography by
Sam Heasman | ... | director of photography |
Editing by
Becky Trotman | ... | (as Rebecca Trotman) |
Casting By
Andy Pryor |
Production Design by
Dafydd Shurmer |
Art Direction by
Julia Jones | ... | construction art director |
Costume Design by
Ray Holman |
Makeup Department
Emma Cowen | ... | make-up supervisor |
Hanna Lewis-Jones | ... | junior make-up artist |
Thea Mulvey | ... | special makeup effects artist |
Claire Pritchard | ... | make-up designer (as Claire Pritchard-Jones) |
Amy Riley | ... | make-up artist |
James Spinks | ... | make-up artist |
Chris Lyons | ... | dental prosthetics (uncredited) |
Production Management
Jac Jones | ... | unit manager |
Radford Neville | ... | head of production: BBC Studios |
Delmi Thomas | ... | production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Mark Corden | ... | second assistant director |
Christopher J. Thomas | ... | first assistant director |
Art Department
Stephen Fielding | ... | graphics |
Martin Genchev | ... | stand-by props |
Lu Hammond | ... | props storeman |
Renn Harper | ... | set designer (as Lauren Harper) |
Matthew Ireland | ... | stand-by props (credit only) |
Daniel Kennedy | ... | set designer |
Louis Knight | ... | concept artist |
Anya Kordecki | ... | graphics trainee |
Rosy Pearce | ... | production buyer |
Adam Pescott | ... | storyboard artist |
Lewis Reece | ... | stand-by props |
Gyorgy Siman | ... | graphic designer |
Chris Edwards | ... | props (uncredited) |
Sound Department
Howard Bargroff | ... | dubbing mixer |
Harry Barnes | ... | sound designer |
Darran Clement | ... | dialogue editor |
Matthew Cox | ... | adr editor |
Chris Goding | ... | sound maintenance engineer (as Christopher Goding) |
Deian Humphreys | ... | sound recordist (as Deian Llyr Humphreys) |
Joe Malone | ... | 1st assistant sound / sound maintenance engineer |
Kiran Marshall | ... | dubbing mixer |
George Atkins | ... | adr mixer (uncredited) |
Louise Brown | ... | foley editor (uncredited) |
James Gregory | ... | adr mixer (uncredited) |
Gareth Rhys Jones | ... | foley artist (uncredited) |
Xena Kirby | ... | sound mix technician (uncredited) |
Nick Kray | ... | adr mixer (uncredited) |
Robert Searl | ... | adr mixer (uncredited) |
Karl Sveinsson | ... | adr mixer (uncredited) |
Jamie Talbutt | ... | foley mixer (uncredited) |
Special Effects by
Emyr Lewis | ... | special effects assistant |
Tom Scouse Lock | ... | special effects assistant |
Visual Effects by
Christopher Antoniou | ... | asset supervisor |
Hasan Balable | ... | assistant technical director: DNEG |
Oliver Blackaby | ... | data i/o technician |
Preetham Tej Boddu | ... | roto prep supervisor |
Pratheesh Chandran | ... | digital compositor |
Charles Chorein | ... | visual effects supervisor |
Grace Davison | ... | visual effects artist |
Frank Hanna | ... | digital compositor |
Myfanwy Harris | ... | senior compositor: Zodiak VFX |
Robin Konieczny | ... | head of cg environment |
Ritesh Kumar | ... | Build/Asset Supervisor Dneg |
Stafford Lawrence | ... | Animation Supervisor: DNEG |
Pete Levy | ... | visual effects producer: DNeg |
Alex James Macieira | ... | animator |
Paschalis Mourikas | ... | Creature TD: DNEG |
Chris Munns | ... | colourist: DNEG |
Sophie Newton | ... | assistant colourist: DNEG |
Hyson Pereira | ... | digital compositor: dneg |
Ben Pickles | ... | title sequence & additional vfx |
Hari Ragavendra | ... | matchmove artist: DNEG |
Natalie Reid | ... | visual effects producer: DNEG |
Jordan Rice | ... | visual effects technical resource assistant |
Eleanor Rogers | ... | digital compositor |
Alba Sanchez-Serrano | ... | digital compositor |
Aurora Shannon | ... | senior visual effects colourist |
Sophie Shepherd | ... | vfx production assistant |
Lizzie Shiers | ... | assistant technical director: Double Negative |
Chris Thomas | ... | Motion Graphics: Zodiak VFX |
Tamsie Thomas | ... | senior compositor: Zodiak VFX |
Howard Truong | ... | visual effects coordinator |
Davide Valvona | ... | environment artist & digital matte painter |
Wesley Vet | ... | animator |
Eva Wagner | ... | Compositor: DNEG |
Martyn Western | ... | visual effects artist |
Sheila Wickens | ... | visual effects supervisor |
David Zaretti | ... | compositing supervisor |
Anne Akande | ... | central production manager (uncredited) |
Alexandros Gouvatsos | ... | software developer (uncredited) |
Matthew Gray | ... | software developer (uncredited) |
Jose Alberto Pino | ... | software developer (uncredited) |
Stunts
Crispin Layfield | ... | stunt coordinator |
Rob Pavey | ... | stunt double: patrick o'kane/c-zel |
Camera and Electrical Department
Ben Blackall | ... | still photographer |
Evangeline Davies | ... | camera trainee |
Gwilym Jenner | ... | assistant camera |
Matthew Lepper | ... | assistant camera |
James Pardon | ... | special still photographer |
Tasmyn Shirlaw | ... | data manager |
Harry Spencer | ... | grip trainee |
Henry Symons Jones | ... | drone pilot |
Benjamin Tate | ... | camera trainee: dailies (as Ben Davies) |
Rob Weidner | ... | camera operator |
Casting Department
Ray Böhm | ... | casting assistant |
Ri McDaid-Wren | ... | casting associate |
Costume and Wardrobe Department
Robert Allsopp | ... | creature effects |
Grace Brooks | ... | costume supervisor |
Ian Fowler | ... | principal stand by |
Simon Marks | ... | assistant costume designer |
Editorial Department
Charlotte Baker | ... | second assistant editor |
Tom Cushing | ... | digital intermediate producer |
David Davies | ... | first assistant editor (as David SJ Davies) |
Liv Duffin | ... | post-production coordinator |
Christine Kelly | ... | on-line editor |
Gareth Spensley | ... | colourist |
Luke John Stanbury | ... | assistant online editor (as Luke Stanbury) |
Karl Barnes-Dallas | ... | digital intermediate coordinator (uncredited) |
Ben Jones | ... | technologist (uncredited) |
Kevin Jones | ... | assembly editor (uncredited) |
Location Management
Iwan Roberts | ... | supervising location manager |
Music Department
Goetz Botzenhardt | ... | music mixed by |
Olga FitzRoy | ... | music recorded by |
Ron Grainer | ... | composer: original theme music |
Segun Akinola | ... | piano (uncredited) |
Laurence Anslow | ... | digital recordist: assistant mix engineer (uncredited) |
Nicholas Baxter | ... | music publisher (uncredited) / music supervisor (uncredited) |
David Cohen | ... | solo cello (uncredited) |
Andrew Cooksley | ... | guitars (uncredited) |
Dermot Crehan | ... | fiddle (uncredited) |
James Joshua Otto | ... | technical assistant (uncredited) |
Alec Roberts | ... | orchestrator (uncredited) |
Script and Continuity Department
Caroline Buckley | ... | assistant script editor |
Transportation Department
Mark Oliver | ... | picture car coordinator |
Additional Crew
Debi Griffiths | ... | first assistant accountant |
James Hood | ... | set pa |
Jake Parker | ... | production assistant |
Ariana Scott | ... | production assistant |
Jade Stephenson | ... | assistant production office/travel coordinator |
Rose Wasdell | ... | assistant production accountant |