Directed by
Sven Unterwaldt Jr. |
Writing Credits
Tom Gerhardt | ... | (screenplay) & |
Herman Weigel | ... | (screenplay) |
Cast (in credits order)
Produced by
Christine Rothe | ... | line producer |
Herman Weigel | ... | producer |
Music by
Karim Sebastian Elias |
Cinematography by
Peter von Haller |
Editing by
Norbert Herzner |
Casting By
Lenka Stefankovicova |
Production Design by
Thomas Freudenthal |
Art Direction by
Viera Dandova | ... | (art direction) |
Costume Design by
Eveline Stösser |
Makeup Department
Katka Horska | ... | makeup artist |
Iván Pohárnok | ... | creature effects artist |
Production Management
Dragan Josipovic | ... | unit production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Martin Andras | ... | second assistant director |
Peter Claridge | ... | second unit director |
Marek Mackovic | ... | first assistant director: second unit |
Peter Palka | ... | first assistant director |
Art Department
Tomas Bakocka | ... | propsman on set |
Sabine Kainz | ... | assistant production designer |
Dalibor Vasica | ... | construction coordinator |
Ulrich Zeidler | ... | storyboard artist |
Sound Department
André Bendocchi-Alves | ... | supervising sound editor |
Claudia Enzmann | ... | adr editor / foley editor |
Frank Gorgas | ... | boom operator |
Sven Mevissen | ... | sound editor |
Pierre Peters-Arnolds | ... | adr supervisor |
Philipp Sellier | ... | foley recordist |
Special Effects by
John Cox | ... | animatronics supervisor: John Cox's creature Workshop |
Tobias Jahke | ... | mold maker |
James Paul | ... | animatronic technician |
Visual Effects by
Thomas Bedenk | ... | digital compositor |
Jan Bubenicek | ... | character animator: UPP (as Jan Bubenícek) |
Peter Claridge | ... | visual effects supervisor |
Roland Friedrich | ... | flame artist |
Vít Komrzý | ... | visual effects producer |
Michael Lanzensberger | ... | digital film compositor |
David Laubsch | ... | digital compositor |
Alex Lemke | ... | compositing supervisor |
Lutz Lemke | ... | title sequence designer/animator |
Jirí Linhart | ... | animator |
Petr Masek | ... | digital compositor |
Robert Pik | ... | digital compositor |
Jaroslav Polensky | ... | animator |
Dominik Trimborn | ... | visual effects supervisor: ARRI |
Jan Vseticek | ... | visual effects producer |
David Vána | ... | visual effects supervisor: UPP |
Christian Wieser | ... | digital compositing artist: ARRI Digital Film |
Stunts
Vladimir 'Furdo' Furdik | ... | stunt coordinator |
Branislav Martinak | ... | stunt rigger |
Camera and Electrical Department
Snezana Anastasijevic | ... | assistant camera |
Rasto Gore | ... | best boy / electrician |
Tibor Magaslaki | ... | best boy |
Niels Maier | ... | gaffer |
Jaromir Sedina | ... | steadicam operator |
Christof Wahl | ... | director of photography: second unit |
Casting Department
Sabine Schwedhelm | ... | casting |
Rita Serra-Roll | ... | casting |
Costume and Wardrobe Department
Claudia Maria Braun | ... | assistant costume designer |
Barbara Koeppl | ... | wardrobe supervisor |
Editorial Department
Michael Lichtenegger | ... | negative runner |
Music Department
Jörg Iwer | ... | orchestrator |
Tom Korr | ... | music mixer |
Script and Continuity Department
Goranka Greif-Soro | ... | Script Supervisor Second Unit |
Additional Crew
Tatjana Bonnet | ... | assistant production executive (as Tatjana Jakovleski) |
Jakub Gejdos | ... | technical manager |
Yasmina Majid | ... | assistant to production executive |
Karl Lewis Miller | ... | animal trainer |
Dusan Prvy | ... | animal trainer: pig trainer |